Що е то „присойки”?
Каквото може да се изкаже с благозвучния родопски диалект трудно може да бъде предадено с днешния книжовен български. Присойка на нашенски означава място на припек… така де, слънчево място, място с южно изложение. Думата “карталови” идва от скалистия връх – Карталов камък където навремето е имало толкова големи орли, наричани от местните “картали”, които отмъквали малките агънца от стадата.
Какво включва този маршрут?
Нека да започнем с тракийски надпис, да минем покрай приказната пещера Надарска. Да се запътим към село Димово и горната му махала с каменните къщи и трима жители, и така чак до Карталов камък! А от там гледки чак докъдето поглед стига. Тесни пътечки през поляни и иглолистни гори ще ни отведат до чудната църква “Света Троица” в село Кремене. Малко селце, но пък с църква и МУЗЕЙ!
Все пак сме в Родопите… няма как да не се сетим за някоя родопска песен! Затова пътеките ни отвеждат до село Попрелка – родното място на Руфинка, девойката от песента “Руфинка болна легнала”. А от Попрелката пътищата на древността ще ни отведат към панорамните присойки на Черешово…
Подробно описание
- Дължина -15км
- Денивелация +478 м; най-висока точка връх Карталов камък 1478м.
- Трудност – средна
- Маркировка – цвят оранжев
Как да стигнем до старта?
Начало на маршрута
Маршрутът започва на около 600 метра след село Черешова река в посока към село Киселчово. Ще видите указателни табели, които започват от разклона за село Киселчово и Кремене на главния път за Могилица. Голямата указателна табела близо до река Киселска бележи началото на маршрута.
До Надарския надпис
След около 600 метра приятна пътека ще ви отведе до Надарския надпис, който е изсечен в скалата и вероятно датира от времето на траките, подобен на тези в Ситово и Белинташ. Възрастта му е приблизително 4-5000 години, но посланието му все още е загадка.
Пътеката към село Надарци
Маршрутът продължава към село Надарци. Малко преди първите къщи, пътеката завива надясно към скалния венец, където се намира пещера Надарска. Тази красива пещера може да бъде посетена само след предварителна заявка. Над пещерата има беседка и масички за отдих, идеални за почивка.
Към връх Карталов камък
След като се насладите на пещерата, маршрутът продължава към връх Карталов камък (1478 м). Тук имате два варианта:
- Да се изкачите до върха и след това да се спуснете към село Кремене.
- Да пропуснете върха и да отидете директно в село Кремене, като спестите изкачването.
Село Димово
Пътеката преминава през село Димово, което се състои от долна и горна махала. Горната махала е разположена на над 1300 метра надморска височина, точно под връх Карталов камък. Може да видите малките каменни къщи и да срещнете някои от малкото останали жители.
Панорамни гледки от връх Карталов камък
От върха се разкриват невероятни панорамни гледки – вижда се почти целият маршрут и селата, през които сте преминали. При ясно време можете да видите до Кушница и Боздак в Гърция, както и Арденския рид и Голям Перелик в Родопите.
Село Кремене
След спускането от върха, маршрутът води до село Кремене, което в сравнение с Димово изглежда оживено. Там можете да разгледате малка музейна сбирка с експонати от местния бит и култура. Най-интересният обект в селото е църквата „Света Троица“, построена през 1896 година. Църквата има уникален интериор и е обявена за художествен паметник на културата.
Античният път
От Кремене пътеката води към Античния път, който преминава през вековна смърчова гора. Този път някога е свързвал селата Попрелка и Черешово, а каква точно е неговата история все още не е напълно ясна. През древността по тези земи е кипял живот, а хората са живели в хармония с природата.
Завършек на маршрута
Последната част от маршрута ви води към панорамните била и склонове на село Черешово, където някога са били разположени летните Агушеви конаци. Руините на конаците носят спомени за отминалия живот в района. Последните два километра ще ви предложат леко спускане и красиви пейзажи, докато стигнете обратно до село Черешова река, откъдето започна вашият преход.